2 receta BIO për zbardhjen e dhëmbëve në 5 minuta / jo me sodë

2 receta BIO për zbardhjen e dhëmbëve në 5 minuta / jo me sodë

Përpos pastave, furçave të dhëmbëve dhe lëngjeve dezinfektuese të gojës, për të pasur dhëmbë përsosmërisht të bardhë në mënyrë natyrale duhen ndjekur disa këshilla për tryezën e ushqimeve.

Limon

Loading...

Vitamina C dhe acidet që limoni përmban janë shumë të përshtatshëm për të larguar pllakëzat nga dhëmbët tuaj. Mund ti përdorni lëngun, por edhe direkt lëkurën e tij.
▪ Përzieni pak lëng limoni me kripë
▪ Aplikojeni atë tek dhëmbët e zverdhur dhe e lini për pak minuta. Më pas shpëlajeni gojën me ujë të ngrohtë.
▪ Përsëriteni dy herë në ditë për dy javë për rezultate më të mira.

Kripë

Kripa është një prej agjentëve pastrues më të rëndësishëm dentar përdorur prej dekadash. Ajo ndihmon në rikuperimin e mineraleve të humbura prej dhëmbëve dhe rigjenerimin e ngjyrës së bardhë të tyre.
▪ Mund ta përdorni në vend të pastës së dhëmbëve çdo mëngjes e më vonë ta shpëlani
▪ Ose mund ta përzieni me vaj kokosi dhe të fërkoni dhëmbët per 5 minuta.

Kujdes: Mos i fërkoni dhëmbët me forcë kur përdorni këtë përzierje sepse mund të shkaktojë irritime në mishrat e dhëmbëve ose dëmtime

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *