Ja pse NUK na RRITEN flokët; 10 gabimet që bëjmë cdo ditë…

Ja pse NUK na RRITEN flokët; 10 gabimet që bëjmë cdo ditë…

Ne i  kushtojme shumë vëmendje shëndetit të flokëve tona dhe shpenzojmë shumë para duke i bërë flokët të duken të trasha, me vloum dhe të shkëlqyera. Megjithatë, nganjëherë mund të jetë e vështirë të kuptojmë se cilat produkte të kujdesit të flokëve duhen blere dhe cilat pjesë të këshillave ia vlen të ndjekim.

Miti # 1: Shumë qime të humbura janë gjithmonë të këqija.

Çdo ditë rreth 150-200 qime bien nga koka jonë. Megjithatë, dy herë në vit, zakonisht në pranverë dhe në vjeshtë, flokët tanë kalojnë nëpër një fazë të quajtur telogen (i njohur gjithashtu si faza e pushimit të folikulit të flokëve). Gjatë kësaj faze, ajo nuk po rritet më dhe thjesht qëndron në kokat tona. Kjo është arsyeja pse qimet pastaj bie në sasi të tilla të mëdha. Pastaj flokët e rinj (faza anagen) fillojnë të shfaqen në follicles e zbrazur të flokëve. Por nëse humbja e flokëve ndodh më shumë se dy herë në vit dhe për më shumë se një muaj, patjetër duhet të konsideroni vizitën e mjekut.

Miti # 2: Të dy shampo dhe balsam duhet të aplikohen në të gjithë gjatësinë e flokëve.

Loading...

Në të vërtetë, shamponuk  është një produkt për pastrimin jo të flokëve, por kokës, dhe kjo është arsyeja pse ajo duhet të zbatohet në rrënjët. Eshtë e kundërta me balsamin: duhet ta përdorni vetëm për flokët. Rrënjët e flokëve janë natyrisht më të shëndetshme dhe marrin vaj shumë më të shpejtë, kështu që efekti hidratues i një kondicioneri nuk është i nevojshëm.

Miti # 3: Tharja  prish flokët.

Në fakt, tharësit e flokëve ndikojnë negativisht vetëm tek  flokët që nuk janë të mbrojtura nga ndonjë produkt kunder nxehtesise. Nëse përdorni produkte kozmetike të veçanta për stilimin flokët, të tilla si një shkumë flokësh ose një lloj të mbrojtjes termike, ju nuk keni nevojë të shqetësohen për shëndetin e flokëve tuaj.

Miti # 4: Sa më shumë që i shkurtoni flokët, aq më shpejt rritet.

Meqenëse flokët rriten nga rrënjët dhe jo nga skajet, një prerje flokësh nuk ndikon në shpejtësinë e rritjes në asnjë mënyrë. Përveç kësaj, në kundërshtim me besimin popullor, rruajtja e kokës nuk ndikon në densitetin e flokëve pasi që numri i folikulave të flokëve është një tipar gjenetik.

Miti # 5: Nëse i prisni floket femijes kur mbush nje vjec flokët e saj do të dendesohen

Në të vërtetë, flokët e trashë dhe më të dendur do të fillojnë të rriten në kokën e foshnjës gjithsesi, pa marrë parasysh nëse e keni prerë flokët e foshnjës apo jo.

Miti # 6: Vajzat bjonde kanë më pak flokë sesa brunet.

 Në fakt, shkencëtarët kanë zbuluar se blondes kanë më shumë flokë se brunettes dhe kokekuqet. Megjithatë, flokët e tyre janë shumë më të hollë. Kjo është arsyeja pse biondet natyrale rrallë mund të mburremi për flokët e tyre të trashë dhe të dendur, ndërsa flokët e kuqe gjithmonë shkaktojnë  zili. Ndërkohë, flokët e kuqë kanë sasi më të vogël të flokëve, por është më e trasha dhe më e forta, dhe këto cilësi u japin atyre një pamje kaq të shëndetshme.

Miti # 7:Bishti i kait ose topuzi  provokon humbjen e flokëve.

Vetëm nëse i shtrëngoni flokët aq shumë sa që fillon të ndiheni dhimbje. 

Miti # 8: zbokth është ngjitës.

Zbokth është një shenjë e punës shtesë të gjëndrave të dhjamit tuaj, për shkak të të cilave shfaqet një sasi shtesë e grimcave të lëkurës të leshuar. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të “merrni infektuar” me zbokth duke u përpjekur në kapakun e një personi ose duke huazuar krehër e tij. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se duhet harruar rregullat e higjienës personale.

Miti # 9: Flokët e burrave ndryshojnë nga flokët e grave. 

Struktura anatomike e flokëve të burrave dhe grave është e njëjtë. Dallimi qëndron në mënyrën se si i trajtojmë flokët. Flokët e grave bëhen më të hollë për shkak të styling konstante, ngjyrosje, dhe eksperimente të ndryshme në sallonet e flokëve. Burrat, nga ana e tyre, janë më konservatore kur bëhet fjalë për kujdesjen dhe styling e flokëve dhe hairdos, prandaj flokët e tyre më shpesh mbesin më të dendura dhe më të shëndetshme.

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *