10 zakone të përditshme që e bëjnë lëkurën të duket 10 vjet më e moshuar

10 zakone të përditshme që e bëjnë lëkurën të duket 10 vjet më e moshuar

Dëshira për të sfiduar kohën, për t’u dukur më i ri/e re sa jeni në të vërtetë ka lindur bashkë me njeriun dhe nuk është një shpikje e kohëve moderne, por sigurisht që prania e rrjeteve social e stimulon më së shumti. Ndoshta mund t’i fshihni disa vetes falë ndonjë filtri të smartphone-t tuaj, por sërish nuk mund ta frenoni këtë proces aq natyral. Megjithatë nëse tregoheni të kujdesshëm dhe ndryshoni stilin e jetesës, duke eleminuar e ndryshuar 8 zakonet e mëposhtme sipas Bright Side, mund të dukeni të rinj e të shëndetshëm në të njëjtën kohë.

1.Nuk konsumoni yndyrna

©KeshillaBukurie

Për të parandaluar rrudhat është thelbësore për të konsumuar omega-3 acide yndyrore që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të butë dhe të butë. Një dietë me yndyrë të ulët na privon nga ky komponent, duke shkaktuar plakjen e parakohshme të lëkurës.

2. Pini pije me pipëza

Loading...
©KeshillaBukurie

Kur piqni pije përmes pipëzave ju duhet të pastroni buzët tuaja të cilat mund të shkaktojnë linja dhe rrudha për të formuar rreth gojës tuaj. E njëjta vlen edhe për pirjen e duhanit.

3. Flini ne nje ane

©Brightside.me

Duke fjetur në anën tuaj, me fytyrën tuaj të copëtuar në jastëk, shkakton dhe rrit rrudhat në faqe dhe mjekrër. Ekspertët thonë se gjumi i sheshtë në shpinë është pozicioni më i mirë për të fjetur dhe për të qëndruar i ri, i freskët dhe i zënë gjumi.

4. Qëndrimi i keq

©KeshillaBukurie

Qëndrimi i dobët e devijon shtyllën kurrizore të shtrirjes së tij normale dhe si rezultat muskujt dhe eshtrat bëhen të parregullt. Këto dëmtime rezultojnë në dhimbje dhe lodhje dhe shpesh mund të shkaktojnë deformime të përhershme.

5. Përdorimi i mbrojtjes nga dielli vetëm me pushime

©KeshillaBukurie

Mbivlerësimi i rrezeve UV është shkaku kryesor i plakjes së parakohshme të lëkurës. Për të mbrojtur veten nga efektet e ashpra të diellit është e rëndësishme të mbani sunscreen edhe kur është i vrenjtur, sepse retë bllokojnë sa më pak se 20% të rrezeve UV.

6. E nxehni me shume sec duhet ambjentin tuaj te ndenjes

©KeshillaBukurie

Përdorimi i tepërt i ngrohjes artificiale e bën ajrin tuaj të brendshëm shumë të thatë. Lëkura dhe flokët tuaj bëhen të thatë, dhe ju merrni më shumë rrudha si rezultat. Mundohuni ta mbani ngrohjen më të ulët në shtëpinë tuaj.

7. Shikoni shume televizor

©KeshillaBukurie

Një studim zbuloi se për çdo orë që kaloni duke shikuar TV, pritshmëria juaj e jetesës zvogëlohet për 22 minuta. Ekspertët rekomandojnë që nëse jeni në shtrat ose uleni në tryezën tuaj, ju merrni çdo gjysmë ore për të ecur.

7. I thoni JO sheqerit

©KeshillaBukurie

Ne të gjithë e dimë se sheqeri është i keq për ne, por është edhe stresi, dhe ndonjëherë ju duhet të jepni vetes një trajtim dhe të dorëzoheni nëse kjo është ajo që ju bën të lumtur. Por gjithcka me mase mos haroni!

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *