Ja si të ZBARDHNI lëkurën në kushte shtëpie me 3 receta BIO…

Ja si të ZBARDHNI lëkurën në kushte shtëpie me 3 receta BIO…

Është kthyer pothuajse në një mani për adoleshentet dhe femrat në ditët e sotme ngjyra më e bardhë e lëkurës. Në mesin e këtyre njerëzve disa përjetojnë ngjyrë të pabalancuar të lëkurës, si psh ngjyrë më e errët në qafë por më e çelur në fytyrë. Ndërkohë që pjesa tjetër thjesht përballen me pigmentin e errët të lëkurës të shkaktuar nga djegja e diellit. Ekspozimi për një kohë të gjatë në diell mund ta bëjë lëkurën tuaj më të errët, të mpirë dhe të thatë.Më poshtë do të gjeni disa maska per zbardhjen e fytyres, tërësisht natyrale dhe efektive.

1.Maska Per Zbardhjen E Fytyres Me Limon Dhe Qumësht Pluhur

Loading...

Përdorimi i rregullt i kësaj maske do ta zbardhojë fytyrën tuaj, do ta ndriçojë atë dhe do të zhdukë problemin e pigmentimit të tepërt të lëkurës. Merrni 3 lugë gjelle qumësht pluhur dhe vendosini në një tas. Më pas shtoni 2 lugë gjelle lëng limoni të sapo shtrydhur. Përziejini mirë së bashku. Shpërndajeni maskën në fytyrë duke bërë lëvizje rrethore me gishtat tuaj. Lëreni maskën në fytyrë për rreth 30 minuta. Më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë maskë 2-3 herë në javë për të përshpejtuar efektin e saj zbardhues të fytyrës.

Maska Per Zbardhjen E Fytyres Me Miell Tërshëre, Domate Dhe Kos

Për përgatitjen e kësaj maske ju nevojiten: 2 lugë gjelle miell tërshëre,1 lugë gjelle lëng domateje dhe 2 lugë gjelle kos. Përgatitja: Përgatisni pastën me miell tërshëre,lëng domateje dhe kos ose gjizë. Aplikojeni në fytyrë për 20 minuta. Pas kësaj lani fytyrën me ujë të ftohtë. Ajo do të pastrojë lëkurën e vdekur dhe të gjitha papastërtitë nga fytyra juaj. Kjo maskë do t’ju ndihmojë të këni gjithashtu lëkurë të njëtrajtshme.

Maska Per Zbardhjen E Fytyres Me Patate Dhe Limon


Patatet përmbajnë sasi të mëdha katekolasi , një komponent që është i njohur për efektet e tij të fuqishme për zbardhimin e lëkurës. Aplikimi i një fete patateje në fytyrë redukton ndryshimin në tonalitetin e lëkurës dhe njollat e zeza. Limoni ,nga ana tjetër, përmban sasi të lartë të acidit nitric dhe në mënyrë efektive zbardh lëkurën, duke hequr njollat dhe pigmentimin në qafë dhe fytyrë. Limoni është gjithashtu një regjës i fortë dhe është një ilaç shumë i mirë për të tkurrur poret, zbardhur plagët, të skuqurat , pikat e zeza dhe shmang probleme të ardhshme duke vrarë papastërtitë. Kombinimi i të dyjave do ju japë një zgjidhje të fuqishme për të luftuar panjëtrajtshmërinë e lëkurës.

Për përgatitjen e kësaj maske ju nevojiten: ½ patate të grirë dhe ½ lëng gjelle lëng limoni
Në një tas të vogël kombinoni pataten e grirë me lëngun e limonit dhe përzieni mirë. Përpara se të aplikoni maskën sigurohuni të keni larë fytyrën. Aplikoni përzierjen dhe lëreni për 15 minuta. Pas kohës së caktuar , thjesht shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe thajeni. SHARE QE TI RUANI KETO RECETA BIO.

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *