Kjo bimë ndalon rënien e flokut dhe nxit rritjen e tij në 7ditë

Kjo bimë ndalon rënien e flokut dhe nxit rritjen e tij në 7ditë

Rozmarina eshte një bime shume efektive edhe kundër rënies së flokëve dhe rritjes se shpejte te tyre. Nje infuzion i thjeshte i cili pergatitet ne kushte shtepie, është një zgjidhje e lehtë, ekonomike dhe natyrore, te cilen mund ta perdorni per probleme te ndryshme me floket dhe lekuren e kokes. Duke rritur furnizimin me gjak të lëkurës se kokes, rozmarina ndihmon rritjen e flokëve.

Si përgatitet maska me çaj rozmarine

Loading...

Hidhni ujë në tenxhere dhe vendoseni të valojë. Filkni zjarrin dhe shtoni nje luge caji me gjethe rozmarine, mbulojeni me kapak dhe lereni ne infuzion per 10-15 minuta. Filtroni cajin dhe aplikojeni ne rrenjen e flokeve dhe mbajeni per 10-15 minuta.


Nje menyre tjeter per te perfituar nga vlerat e rozmarines per rritje te shpejte te flokeve, eshte duke e perdorur si shpelares. Pasi te keni alre floket dhe koken si normalisht, shpelajeni me caj rozmarine.

Efekte te tjera mireberese te rozmarinës tek flokët

Rozmarina rregullon zbokthin
I ben flokët me shkëlqim dhe më të bukur
Redukton yndyren e flokeve
Vonon daljen e thinjave
Stimulon rritjen e flokeve
Redukton renien dhe humbjen e tepert te flokeve

SHARE ta ruani

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *