10 Gabime që bëni me flokët cdo ditë dhe ASNJE parukiere nuk jua thotë…

10 Gabime që bëni me flokët cdo ditë dhe ASNJE parukiere nuk jua thotë…

Të kujdesesh për flokët ngjason me kopshtarinë, si të kujdesesh për bimët. Duhet t’i ushqeni, t’i mbroni, t’i prisni dhe të siguroheni që të mos dëmtoni rrënjën. Më poshtë janë disa nga gabimet më të shpeshta që duhet të shmangni nëse dëshironi flokë të shëndetshëm.

– I lini gjatë pa prerë: Një nga gabimet që bëhet më shpesh është që i lini të rriten për muaj përpara se të prisni. Nëse keni gjetur një model që ju pëlqen, pritini me kujdes sipas modelit një herë në muaj.

– I lani flokët çdo ditë: Edhe ato veprime që mendojmë se janë të mira për flokët tona mund të rezultojnë të jenë gabimet më të mëdha. Ndonëse mendoni se duke i larë çdo ditë është një ide e mirë, shpeshherë kjo zhvesh flokun nga yndyrat e shëndetshme, duke i lënë super të thatë. Që ta parandaloni këtë, provoni të alternoni një ditë shampo dhe një ditë balsam.

– E vendosni tharësen në maksimum: Një gabim tjetër shumë i madh është kur e vendosni tharësen në opsionin më të nxehtë që ka. Duke bërë kështu nuk i shtoni volum flokëve, por thjesht i ashpërsoni.

Loading...

– Përveç thinjave lyeni edhe pjesën e poshtme: Aplikimi i bojës të pjesa e flokut që janë të lyera është një nga gabimet më të mëdha që bëjnë femrat. Aplikoni pak vetëm tek thinjat dhe shmangni pjesën e poshtme.

–  Nuk perdorni balsam ose e perdorni ate ne vend te shampos

-Nuk e mbroni flokun nga dielli dhe e ekspozoni shume ne diell.

– I krihni floket kur i keni akoma floket te njoma.

– Perdorni kreher te vjeter dhe jo te paster

– I kapni floket bisht dhe i shtrengoni shume fort

– Nuk i pershtasni produktet e kozmetikes me tiparet e flokeve tuaj.

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *