Në mëngjes apo mbrëmje? Ja kur duhet të bëjmë dush sipas dermatologëve…

Në mëngjes apo mbrëmje? Ja kur duhet të bëjmë dush sipas dermatologëve…

Të lahesh në mëngjes, apo në darkë? Kjo është çështja… studimet e fundit tregojnë se koha kur zgjidhni të bëni dush vjen me përfitime të ndryshme për organizmin, por dermatologët bien dakort që mbrëmja është koha ideale për të bërë dush .

Loading...

Nëse krijimtaria dhe produktiviteti në punë lidhet ngushtë me dushin e mënjgësit, duhet të dini se nga dushi i mbrëmjes do të përfitonit më shumë,
Sipas dermatologut Samer Jaber, larja e trupit pak para se të flemë është e rëndësishme për shëndetin e lëkurës – veçanërisht gjatë muajve të pranverës dhe të verës.

Nëse laheni në mbrëmjë ju do të eleminoni yndyrën e tepërt nga lëkura duke e lënë ata të butë dhe të hidratuar. Lëkura me puçrra apo akne ka nevojë gjithashtu për dushin e mbrëmjes. Dermatologia Carolyn Jacob vë në dukje se dushi i natës ndihmon poret e fytyrës të qetësohen duke zvogëluar rrezikun e zhvillimit të puçrrave ose përkeqësimin e puçrrave ekzistuese.
Hulumtimet nga Universiteti i Harvardit gjithashtu kanë treguar se dushi gjatë natës mund t’ju ndihmojë të fleni pasi relakson muskujt !

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *